petersen |
Wysłany: Śro 23:24, 17 Paź 2007 Temat postu: XV ROCZNICA DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZKU STRZELECKIEGO STRZELEC... |
|
XV ROCZNICA DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZKU
STRZELECKIEGO "STRZELEC" (2005 rok)
Ten, kto nie ceni i nie szanuje swej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani ma prawo do przyszłości.
Józef Piłsudski
Z nastaniem "Solidarności" i przemian ustrojowych w 1989r. Odżyła nadzieja na reaktywację i kontynuowanie tradycji Związku Strzeleckiego powstałego w 1910 r. We Lwowie i działającego do 1945 r.
Powstanie Oddziału Strzeleckiego w Trzebnicy wpisano 15 lipca 1990 r. W księdze założycielskiej przyszłego Związku Strzeleckiego w Warszawie. Wpisani zostaliśmy na trzecim miejscu po Warszawie i Krakowie. Zaczęto organizować i szkolić pierwszych strzelców. Już 15 sierpnia 1990 r. 40-osobowy pluton umundurowanych, uzbrojonych i przeszkolonych strzelców wziął udział w uroczystości nowo ustanowionego Dnia Wojska Polskiego. Prawdopodobnie byliśmy pierwsi w kraju, którzy tego dokonali. Założycielem i komendantem trzebnickiego oddziału "Strzelca" był przedwojenny strzelec, późniejszy żołnierz AK, insp. ZS Szczepan Siekierka. Do 1994 r. Trzebnicki oddział liczył ponad 100 osób i był największym oddziałem w Polsce. Ze względu na nadmiar czynności administracyjno-szkoleniowych i podeszły wiek komendanta (72 lata) w roku tym kierownictwo jednostki objął chor. ZS Roman Chandoha i dowodzi do chwili obecnej. W międzyczasie dowództwo sprawowali Henryk Jacukowicz i st. Sierż. Krystian Mszyca. Głównym zajęciem strzelców był udział w uroczystościach państwowych i kościelnych (3 maja, 15 sierpnia, 17 września, 11 listopada, Wielkanoc, Boże Ciało). Oprócz zajęć i szkoleń statutowych ważniejszymi wydarzeniami były: 1992 r. - udział jednostki w otwarciu Domu Wojska Polskiego w Poznaniu, 1994 r. - udział w uroczystościach 50-lecia Powstania Warszawskiego. Wówczas to nasi strzelcy otrzymali prochy pomordowanych w Katyniu 17 września 1995 r. odbyło się odsłonięcie Pomnika Katyńskiego w Trzebnicy, którego inicjatorem budowy był insp. Szczepan Siekierka, a głównym realizatorem od projektu do organizacji uroczystości - st. chor. Roman Chandoha.
W latach 1993-1997 w związku z włączeniem się Strzelców w działalność kulturalno-rekreacyjną na Kociej Górze, organizowane I zabezpieczane przez Strzelców były różne imprezy terenowe i w hali OSIR. W lipcu 1997 r. Pięciu strzelców przez dwa tygodnie czynnie uczestniczyło w usuwaniu skutków powodzi we Wrocławiu. 25 września 1999 r. Jednostka uczestniczyła w uroczystościach odsłonięcia pomnika we Wrocławiu poświęconego pomordowanym przez UON-UPA na Kresach Wschodnich, 14 września 199 r. Strzelcy wraz z policją poszukiwali w lasach czeszowskich zaginionej kobiety.
14 kwietnia 2001 r. Zmarł "honorowy" komendant Oddziału - J.S 3003 Insp. ZS Szczepan Siekierka, który 11 listopada 2000 r. Swoim rozkazem wyznaczył st. chor. Romana Chandohę na swego następcę, w celu utrzymaniu ciągłości zasad i tradycji Związku Strzeleckiego. Ze względu na brak zainteresowania i pomocy władz trzebnickich jednostka podupadła. Zostało tylko 4 strzelców. Pomoc i wsparcie strzelcy otrzymali w pobliskiej Wiszni Małej. 12 grudnia 2001 r. Założono tu pododdział, który przy wydatnym wsparciu wójta gminy - Stanisława Moika, skarbnika gminy - Marii Januszek i radnego powiatu - Andrzeja Brewki, w szybkim tempie rozwinął swoją działalność. Do związku wstąpiło 85 strzelców. Do końca 2004 r. Corocznie odbywało się ponad 60 zajęć o łącznym czasie ok. 500 godz. (szkolenia, uroczystości, imprezy ogólnokrajowe i własne). Z otrzymanym od gminy sztandarem strzeleckim, strzelcy wielokrotnie brali udział w uroczystościach gminnych, m.in. we Wrocławiu, Trzebnicy, Warszawie, Żmigrodzie, Krakowie, Miechowie, Wodzisławiu, Chęcinach, Kielcach. Strzelcy ze swym sztandarem stali się żywą promocją gminy. Często zapraszani byliśmy do kościołów wrocławskich. Na niektórych uroczystościach w jednym dniu w dwóch a nawet w trzech miejscach.
Szkolenia strzelców odbywało się w specjalnościach: ogólno wojskowych, walki wręcz, terenoznawstwa, survivalu, wspinaczce wysokogórskiej, ćwiczeniach pierwszej pomocy, ćwiczeniach antyterrorystycznych, skokach spadochronowych i innych. Obozy szkoleniowe odbywały się na poligonach Wędrzyna, Siedlec, Lublina, Kędzierzyna Kożla, Bełchatowa, Puszczy Kampinowskiej, Sobótki, Prudnika, Pierwoszowa, Cienina.
Strzelcy brali udział w wielu czynach społecznych na rzecz gminy. Wypromowali i oznaczyli najwyższe wzniesienie w gminie - "Wiszniak". Dzięki zaangażowaniu dowódcy Jednostki Strzeleckiej i strzelców w projekcie, budowie i organizacji wojskowej uroczystości, w dniu 28 września 2003 r. Odsłonięto w Piotrowiczkach Pomnik Pamięci Narodowej, w którym złożono 11 urn upamiętniających miejsca śmierci Polakó w walce o wolność. Strzelcy brali udział w wielu wycieczkach, m.in. do Warszawy, Radzymina, Lichenia, Krzeszowa, Świdnicy, Ziemi Kłodzkiej. Corocznie drużyna uczestniczyła w Marszu Szlakiem I Kadrowej z Krakowa do Kielc. Występowaliśmy w programach telewizyjnych: "Przewodnik", "W kręgu wiary", w filmie "Zaginieni" i wielu wywiadach medialnych. Organizowaliśmy zajęcia sportowe i rozrywkowe - ogniska, zabawy.
Ciekawszymi wydarzeniami dla jednostki w 2004 r. Były: marszobieg Kocich Gór Miennice-Piekary-Droszów, z ogniskiem i śpiewem w muzeum "U Kowalskich" w Marcinowie, uroczystości 60-lecia bitwy pod Monte Cassino we Wrocławiu w kościele św. Wojciecha, marszobieg "sudecka setka" Boguszów-Gorce, 800-lecie Strzeszowa i dożynki gminne, uroczystości ku czci Sybiraków w kościele św. Jacka we Wrocławiu - Kowalach i na cmentarzu Sępolna przy pomniku Orląt Lwowskich, XX rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w Piotrowiczkach, rekolekcyjna droga światła na Kociej Górze, uroczystości niepodległości w kościele na Żernikach Wrocławskich wraz z apelem poległych.
13 grudnia 2004 r. Dowództwo jednostki zostaje uhonorowane zaproszeniem na ogólnopolski opłatek środowisk niepodległościowych i piłsudczykowskich na Zamku Królewskim w Warszawie. W 2005 r. Strzelcy brali udział w Marszu Powstańców Styczniowych Suchedniów-Bodzentyn, w Śląskim Okręgu Wojskowym i pod pomnikiem Sybiraków we Wrocławiu z okazji 65. rocznicy wywózki, uczestniczyli w "taktyce zimowej" w lasach Wiszni Małej, w drodze krzyżowej ulicami Trzebnicy i uroczystościach żałobnych Ojca Św., uroczystościach 3. Maja w Żmigrodzie i na festynie w Szymanowie oraz w uroczystościach 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej we Wrocławiu.
12 maja 2005 r. Drużyna wzięła udział w uroczystościach 70. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, które odbyły się w Archikatedrze Św. Jana, pod pomnikiem Marszałka i przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tutaj, w Warszawie, po raz kolejny nasi strzelcy spotkali się z b. Prezydentem RP Ryszardem Kaczorowskim.
Najlepsi "Strzelcy Roku" są nagradzani dyplomami i nagrodami rzeczowymi. 30 strzelców awansowało na wyższe stopnie strzeleckie. Nasz Związek podlega Ministerstwu Obrony Narodowej, a strzelcy starający się na wyższe uczelnie wojskowe lub służb granicznych i policji otrzymują odpowiednie referencje. Nasza Jednostka Strzelecka przez swoje zaangażowanie i osiągnięte wielokierunkowe efekty społeczne i wychowawcze znajduje się na znaczącym miejscu w kraju, a Wisznia Mała została strzelecką stolicą okręgu wrocławskiego. Od 1990 r. Nasza Jednostka Strzelecka powiatu trzebnickiego była szkołą wychowania patriotycznego dla około 400 strzelców. Pochodzili oni z gmin: Trzebica, Wisznia Mała, Oborniki Śląskie (tu funkcjonował pododdział 25-ciu strzelców w latach 1994-1997), Zawonia i Prusice. Obecnie trwają przygotowania do utworzenia pododdziału w Żmigrodzie.
Podsumowując minione 15 lecie Jednostki muszę przyznać, że był to trudny okres, a zielone światło rzadko otwierało nowe drogi. Moc wielkich postaci naszej historii szczególnie postać Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wiara i nauki Ojca Świętego Jana Pawła II wzmocniły naszą formację, chęci i wytrwałość w naszym społecznym zaangażowaniu w pracy z młodzieżą. Liczymy na zainteresowanie władz powiatowych i miejskich oraz na powrót jednostki do swojej kolebki w Trzebnicy.
"Bóg, Honor, Ojczyzna" - to wartości, którym zawsze byliśmy i jesteśmy wierni.
Roman Chandoha |
|